Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Vzteklina

Vzteklina je smrtelné infekční onemocnění. Toto onemocnění je způsobené virem vztekliny. Mezi domácími zvířaty je ke vzteklině nejvíce náchylný pes (téměř 90% případů). U psů se inkubační doba pohybuje mezi 15 a 60 dny.
Vzteklina je obvykle přenášena kousnutím od nemocného zvířete. Další způsob přenosu je prostřednictvím kontaktu s otevřenou ránou a ve slinách infikovaného zvířete. Infikovaná zvířata mohou šířit nákazu prostřednictvím slin dokonce 10 dní před prvními příznaky.

Příznaky
Vzteklina se obvykle projevuje ve dvou formách: ve formě zuřivé a ve formě tiché. Na rozdíl od tiché formy, ve které, kromě ochrnutí, zvíře nevykazuje žádné známky jakékoli nemoci, zuřivá forma se projevuje ve třech etapách.
První etapa této formy vztekliny trvá maximálně dva dny. V této fázi dochází k náhlé změně v chování. Obecně platí, že psi mohou být agresivní nebo naopak apatičtí. Mezi nejčastější příznaky vztekliny patří neklid, rozrušení a nadměrné slinění.
Druhá fáze se projevuje příznaky jako jsou: extrémní rozrušení, změny hlasu a nadměrná agresivita. Tato fáze obvykle trvá dva až šest dní a končí paralýzou hltanu. Během tohoto období jsou vzteklí psi extrémně násilní. Jsou-li ponecháni volně, napadají jak zvířat tak lidi, obvykle bez štěkání.
Poslední etapa trvá jeden až tři dny. Dochází k paralýze hlasivek a ochrnutí celého těla.

Druhý typ vztekliny, tichá forma, se liší v tom, že zvířata nevykazují žádnou změnu v chování . Psi postiženi touto formou vztekliny nejsou nebezpeční, protože díky ochrnutí svalu hltanu nemohou ani kousat ani polykat.
Jediný způsob profylaxe vztekliny je očkování. U psů je očkování proti vzteklině požadováno zákonem a musí se opakovat každý rok.
Pokud jste přišli do kontaktu se zvířetem s podezřením na vzteklinu, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Vzteklina může být vyléčena, pokud začne léčba v prvních třech týdnech od onemocnění.

——————————————————————————————
Hledáte vhodné krmivo pro kočky ? Vyzkoušejte krmivo calibra pro kočky a kapsičky calibra pro kočky.

Comments are closed.