Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Vhodné krmivo pro kočky

Čeho se vyvarovat při krmení koček

K hlavním zásadám výživy koček patří zajištění vysokého obsahu masa v krmivu, žádné konzervační látky a umělá barviva. Nicméně některé potraviny mohou vést k velmi vážným zdravotním problémům koček.

Které produkty vyžadují zvláštní pozornost ?

 • Vepřové maso
 • Kosti
 • Kravské mléko
 • Droby, játra
 • Uzené ryby nebo ryby s velkým množstvím kostí
 • Potraviny s kořením (včetně klobás)
 • Sladkosti

Některé z výše uvedených produktů se zdají být zcela bezpečné. Začněme s vepřovým masem. Ne každý si je vědom, že vepřové maso je testováno pouze na jejich vhodnost pro lidskou spotřebu. Není testováno na některé velmi nebezpečné látky pro kočky. Dokonce i vařené vepřové maso nesnižuje riziko infekce.

Podávání kostí drůbeže se nedoporučuje z důvodu nebezpečí mechanického poškození trávicího traktu kočky. Drůbeží kosti jsou velmi křehké a snadno se zlomí. Mohou snadno prorazit jícen nebo žaludek zvířete.

Kravské mléko je vhodné pro kočky, ale některé kočky toto mléko opravdu nesnesou. Mohou mít alergii na laktózu obsaženou v kravském mléce a mohou trpět průjmy. Průjem může vést k dehydrataci, která je zejména pro mladé kotě fatální.

Příliš časté podávání drobů, zejména jater může být nebezpečné a může způsobit problémy s trávicím ústrojím. Nejčastějšími příznaky jsou průjem, zácpa a zvracení.

Ryby mají kočky velmi rády, ale nesmíme to přehánět co do množství a četnosti podávání. Ryby obsahují složky, které by neměly být kočkám podávány ve velkém množství, např. thiamin. Množství minerálních látek, které jsou v rybím mase, může přispět k rozvoji močových krystalů a kameny. Vhodné není podávat ryby více než 2-3 krát týdně. Je také důležité, aby vaše kočka nedostávala uzené a konzervované ryby – obsahují škodlivé koření a sůl.

Rozhodně nedávejte kočce kořeněná jídla. V přírodě kočka rozhodně nemá koření ve svém jídelníčku. Sůl a jiné koření mohou působit destruktivně na trávicí systém a ledviny kočky.

Cukrovinky, zejména čokoládové, by měly být zcela vyloučeny ze stravy kočky. Cukry vedou k obezitě (pokud jsou podávány ve velké míře) a mají také negativní vliv zuby (zvyšují riziko zubního kazu a paradentózy). Je třeba také vědět, že čokoláda je jedovatá pro kočky –  dávka 450g čokolády může být smrtelná! Nejnebezpečnější jsou v tomto ohledu hořké čokolády.

Speciální krmiva

Veterinární diety jsou určeny pro nemocné kočky a podávání pro zdravá zvířata může narušit řádné fungování kočičího těla. Totéž platí pro krmiva pro psy – ta nejsou vhodná pro kočky, psi a kočky mají úplně jiné nároky na konkrétní živiny. Například poptávka po proteinu u koček je čtyřikrát vyšší než u psů.

Je důležité, aby krmivo bylo čerstvé. Kočičí trávicí systém je velmi citlivý. Na trhu je k dispozici velká nabídka vyvážených krmiv, například Eukanuba.

2 Comments

 1. Dobry den , chcela by som sa spytat mam dve macky jedna vazi do 5 kg a druha 3,5 kg dostavaju vsetko rovnako . Krmim ich teraz granulami ARtemis su vhodne aj na prevnciu mocovych ciet ? Predtym mali Acanu Trainer Shesir atd. ..Teraz mam obavy o tu 5 kg macicku , lebo ked chodi curat vobec nepocut ako cura , ale je tam dost dlho na zachodiku . Tu druhu pocut riadne ako cura 🙂 Ake by ste mi poradili krmivo ako prevenciu , dakujem

 2. Dobrý den,
  v první řadě by bylo dobré ji nechat prohlédnout veterinářem a vít s sebou i čerstvý vzorek moči kvůli vyšetření. Vaše kočička může mít problém s močovým pískem nebo kamenem, ale také může mít špatné ledviny a to takhle bez vyšetření nepoznám. Každý tento problém se řeší jinak a jinou dietou, proto Vám ani nedoporučím žádné krmení jako prevenci. Zajděte s ní k veterináři, nechte ji pořádně vyšetřit a pak podle výsledků se rozhodne o správné terapii a dietě.