Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Srdeční dirofilarióza u psů

Srdeční dirofilarióza u psů
Srdeční červ může způsobit onemocnění zvané dirofilarióza. Nositelem onemocnění je komár. Prevence se doporučuje zejména pro psy, kteří žijí v endemických oblastech tohoto parazita. Preventivní léčba se také doporučuje pro psy, které majitelé berou do exotických oblastí například během letních prázdnin.
Dospělí červi žijí v pravé polovině srdce a velkých cév, které se připojují na srdce a plíce. Červi vylučují malé larvy s názvem mikrofilárie. Ty čekají v krevním řečišti na přechodného hostitele (komár), který je nasaje společně s krví. Když komár kousne další oběť, larvy migrují do nového hostitele. Celkový vývoj od bodnutí komárem až do dospělého parazita trvá několik měsíců. Dospělý červ může dosáhnout velikosti až 35 cm, pak způsobuje rozšíření srdce a cév, stejně jako jejich ucpání. Nedostatkem kyslíku jsou postiženy plíce, kde se hromadí voda a jiné subjekty.

Příznaky srdeční dirofilarióza u psů:
– ztráta chuti k jídlu,
– úbytek hmotnosti –
apatie, – únava,
– potíže s dýcháním
– zrychlený tep
– rychlá únava při sebemenší námaze,
– suchý kašel
– nahromadění tekutiny v břiše

Diagnóza srdeční dirofilariózy u psů
V prvním stadiu larvy – mikrofilárie, nenajdeme žádné další zdravotní odchylky. V dalších fázích je patrné těžké poškození srdce, plic a dalších orgánů. Užívání některých léků předpovídá možný další vývoj onemocnění a určuje osud psa. Nákazu lze prokázat několika způsoby. Kromě základního vyšetření se provede rentgen hrudníku, vyšetření srdce (EKG), ultrazvukové vyšetření a tam, kde je to vhodné, vyšetřování jiných postižených orgánů.

Terapie
Léčba onemocnění je v časných stadiích úspěšná, a později velmi obtížná a velmi neefektivní. Proto je nesmírně důležitá prevence u zvířat, kteří cestují do oblastí Středozemního moře, kde je choroba nejčastější.

————————————————————————————————–
Vhodné granule Acana – pro štěňata: acana puppy large breed, pro dospělé psy acana adult dog a pro starší psy acana senior.

Comments are closed.