Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Príprava psa alebo mačky na operáciu

Príprava psa alebo mačky na operáciu

Obrovský rozvoj veterinárnej vedy v posledných niekoľkých rokoch prispel nielen k zlepšeniu životných podmienok našich zvieracích miláčikov, ale tiež im umožnil zachrániť život zapojením operačných postupov, ktoré pred 15-20 rokmi nebolo možné u malých zvierat vôbec vykonávať.

Mnoho psov alebo mačiek sa vo svojom živote stretne s problémom celkovej anestézie. Riadnu prípravou zvierat na operáciu môžete výrazne skrátiť obdobie zotavenia a urýchliť rekonvalescenciu zvieraťa.

Tu je niekoľko tipov, ktorým by sme mali venovať pozornosť pred plánovanou operáciou:
– Voľba lekára (Existencia samostatného operačného sály je nevyhnutným predpokladom na vykonávanie operácií.)
– Pobyt na klinike po operácii – po každej anestézii musí zviera zostať aspoň 3-4 hodín pod lekárskym dohľadom. Zviera by malo zostať v teplých priestoroch.
– Predoperačné vyšetrenie – základné klinické vyšetrenie sa vykonáva deň pred operáciou. Niekedy je nutné vykonať aj laboratórne testy za účelom overenia fungovania vnútorných orgánov – napríklad diabetes má veľmi zlý vplyv na hojenie rán.

V deň operácie
Pred operáciou zviera nesmie jesť po dobu aspoň 12 hodín, musí mať prázdny žalúdok. Anestézia môže niekedy spôsobiť zvracanie. Neobmedzujte prístup k čerstvej vode. U operácií zažívacieho traktu sa odporúča pôst 24-36hod pred operáciou.

Pooperačné odporúčania: – Minimálne 12 hodín pôst
– Zviera by malo byť umiestnené na teplé a kľudné miesto, musíme tiež pamätať na misku vody. Po dobu 1-2 dní bude veľa spať – to je normálna reakcia. Prvý týždeň by malo chodiť na vodítku, behanie a viac úsilia je zakázané kvôli vstrebávanie liekov.

Čo by sa mohlo stať po operácii?
Bohužiaľ každé telo reaguje inak a my nemôžeme predvídať, čo by sa mohlo stať. Nežiaduce účinky liekov môžu byť normálny reakcií, ale tiež môžu spôsobiť nové komplikácie – takže by ste mali byť schopní kontaktovať svojho lekára ..

Čo môže nastať:
– Silné krvácanie z rany,
– Problémy s dýchaním,
– Časté zvracanie,
– Nedostatok močenie 24 hodín po operácii,
– Silná bolesť 24 hodín po operácii.

Sponsor rubriky krmivo royal canin hepatic.

6 Comments

 1. Dobrý den,
  co doporučujete po operaci kolenního vazu? Nechat nohu volně nebo existuje nějaká ortéza či něco podobného, co by nohu zafixovalo. A co dělat, má-li fenka zrovna období falešné březosti a je velice neklidná? Děkuji za radu.

 2. Po operaci kolenních vazů se nechává končetina volná. Sice nějaké ortézy
  existují, ale po této operaci nejsou vhodné, protože končetinu fixují ve
  flexi, tzn. ohnutou v koleni. Jinak po operaci dodržovat absolutní klid
  alespoň 4 týdny, venčení pouze na krátkém vodítku. Během těchto prvních
  týdnů můžete s pejskem začít rehabilitovat, nejprve pouze pasivní pohyb v
  koleni, tj. položit pejska na bok, ohýbat a natahovat mu tu nemocnou nožku.
  Postupně můžete koleno více zatěžovat, například chůzí do kopce nebo do
  kruhu s postiženou nohou uvnitř, aby se posílily svaly, které drží koleno ve
  správné pozici. Vhodné je i plavání, ale to není v našich podmínkách dost
  možné.
  Co se týče falešné březosti, je nutné fence schovat všechny hračky, pokud jí
  i teče mléko, dá se omezit množství krmení a tekutin, popřípadě krmení na
  1-2 dny úplně odebrat.

 3. Dobrý den,prosím o radu,má kočička je 3dni po operaci.dostala po operaci neco proti bolesti.ale už druhý den je schovana za gauč a nechce chodit ven ani se napit,ani na vc.jí jenom tak,že ji jídlo dávám z ruky,a tu ránu furt lízá.je to normální stav po operaci,nebo jí to bolí,a proto nevylézá.?dekuji za odpoved.

 4. Dobrý den,
  nevím co Vaší kočičce operovali, ale pokud dostala léky na bolest, tak by ji to bolet nemělo. Kočky jsou celkem konzervativní a nesnášejí jakékoliv změny, tak je taky možné, že se bojí, že když vyleze, tak ji zase odvezete někam pryč.

 5. Dobrý den. Oblíbil jsem si kočku ve zdravotnickém zařízení v Sadské, od kterého bydlím asi 50 km a asi 6x do roka jí navštěvuji. Udělal se jí nádor na mléčné žláze. Nechal bych jí operovat, ale po operaci jí musím odvézt ihned do toho zařízení zpět. Sestra mi slíbila, že by jí mohla dávat do jídla pooperační lék, ale jinou péči jí poskytnout nemohou. Kočka spí výhradně venku. Jak dalece zhoršenou má šanci na vyléčení? Domu si jí vzít nemohu, bohužel. Děkuji.

 6. Dobrý den,
  pokud se rozhodnete pro operaci, tak je nutné aby byla kočka před operací 12 hodin nalačno. A po operaci by měla být aspoň první noc někde v teple, protože anestezie trochu otupuje termoregulační mechanismy, tak aby někde nezmrzla. Jinak antibiotika se dají píchnout v injekci na 14 dní, akorát léky na bolest by se jí museli dávat denně tak 5 dní. Problémem nádorů na mléčné žláze u koček je to, že ve většině případů bývají tyto nádory zhoubné. Takže i když ji teď necháte odoperovat, tak Vám nikdo nezaručí, že třeba za 2 měsíce jí ten nádor nevyroste o kus dál.