Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Přetočení žaludku neboli torze

Doporučujeme kvalitní granule Calibra a zdravé pamlsky calibra joy.
————————————————————————————————–
Přetočení žaludku neboli torze
Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje velmi rychle. Je to velmi nebezpečný stav pro psa. Posun žaludku často se vyskytuje u velkých plemen psů krátce po jídle. Otočení žaludku je obvykle nutné řešit chirurgicky. Není odložit, důležitá je každá minuta.

Výzkum příčin torze žaludku
Co způsobuje otáčení žaludku psa, není dosud zcela objasněno. Velká plemena psů (dobrmana, německý ovčák, boxer, německá doga, knírači, …), která mají hluboký hrudník, jsou k tomu náchylnější. Pohlaví a věk nehraje roli, ale nejčastěji se vyskytuje mezi sedmi a deseti roky.
Přetočení může nastat z různých důvodů, jako je například: přejídání, polykání vzduchu, skákní, převrácení na záda, chůze po schodech …)..

Klinický obraz:
Pes z důvodu silné bolesti je náhle rozrušený, nemůže zvracet, slintá, rychle dýchá. S progresí příznaků onemocnění se dostaví šok. Při vyšetření zvířat pozorujeme: tuhý, napjatý a bolestivý žaludek, bledost sliznice a srdeční arytmii. Pokud zvíře nemá okamžitou pomoc, umírá po několika desítkách minut od výskytu prvních klinických příznaků. Nicméně, když je otočení menší než 180 °, je průběh nemoci o něco pomalejší.

Diagnóza a terapie:
Nemoc je potvrzena ultrazvukovým vyšetřením břišní dutiny. Veterinář musí co nejdříve odstranit plyn ze žaludku. To se provádí s trubkou, která se zasune do žaludku tzv. sonda. Zároveň se snaží odstranit žaludeční obsah. Je-li vstup sondy do žaludku zablokován, plyn se odvádí pomocí delší kanyly, zavedené na pravé straně břicha za posledním žebrem. Léčba zahrnuje velmi rychlý chirurgický zákrok, podávání elektrolytů a antibiotik.

————————————————————————————————–
Vhodné granule Acana – pro štěňata: acana puppy large breed, pro dospělé psy acana adult dog a pro starší psy acana senior.

Comments are closed.