Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Krmivo pro březí feny

Krmivo pro březí feny
Během březosti, která trvá v průměru, 63 dnů (54 až 72 dnů), je třeba věnovat fenám trochu více pozornosti a péče než je obvyklé. Zvláštní pozornost musí být věnována stravě březích zvířat, která během této doby musí zajistit především dostatečný přísun energie. Březí a zejména kojící fena potřebuje větší množství živin, ale není nutné to přehánět s vitamíny a minerály. Nadměrné podávání aditiv může být naopak škodlivé, čímž se docílí přesně opačného efekte. Důležité je podávat kvalitní kompletní krmivo pro kojící a březí feny, jako např. Eukanuba. Tyto krmiva obsahují všechny potřebné živiny.

Speciální krmiva byste měli začít podávat nejpozději ve čtvrtém týdnu březosti, kdy embrya začínají rychle růst. Velkou pozornost musíme věnovat fence v prvních třech týdnech po oplodnění, protože to je rozhodující čas pro přežití embrya. Nebezpečí, které může vést k ukončení březosti nebo narození deformovaných mláďat, spočívá především ve špatném krmení (shnilá a plesnivá potrava), dále fenu ohrozí vysoké okolní teploty a podobně. Chyby v potravě březích fen jsou časté a také vedou k vyšší úmrtnosti (20 až 30 procent) mláďat. Při deficitu živin v průběhu březosti se může se vyskytnout problém s nedostatkem mléka.
Na počátku vývoje plodu fena nepotřebuje tolik krmiva, protože plod se vyvíjí relativně pomalu. V prvních dvou třetinách březosti nemusí fena dostávat vyšší denní krmné dávky. Ve 4. nebo 5. týdnu březosti fena ještě nemění podstatně tělesnou hmotnost, protože plody dosahují jen asi 5 procent jejich porodní hmotnosti. Březí feny ve 4. nebo 5. týdnu dokonce někdy začnou jíst méně krmiva a se jim chuť k jídlu vrátí. Je nezbytné, aby nejpozději od 5. týdne měla fena bohatší potravu. V poslední fázi březosti rostou plody velmi intenzivně. Proto musíme feně nabídnout kvalitní krmivo. Během tohoto období by měla mít fena krmivo dva krát nebo tři krát denně, celková denní dávka by měla být o 25 – 50% bohatší než předtím.
Vhodné je fenu pravidelně (týdně) vážit. Optimální tělesná hmotnost bezprostředně před narozením štěňat má být pouze o 15% vyšší. Nadváha naopak přinese problémy při porodu mláďat, takže s množstvím potravin to nepřehánějte!

Pro štěňata je důležité dostatečně velké množství vysoce kvalitního kolostra – první mléko, které poskytne ochranu novorozených štěňat, protože obsahuje protilátky. Krmivo pro březí feny musí obsahovat dostatečné množství bílkovin a vitaminů (vit. E a B). Hormonální změny a větší děloha působí na orgány v břiše a u některých fen způsobuje ranní nevolnost. To je často doprovázeno zvracením. Vhodné je jídlo rozdělit do tří dávek a podávat ráno, v poledne a večer. Někteří majitelé březích fen podávají fence pouze domácí jídlo. To však s největší pravděpodobností nebude dostatečně vyvážené a nebude obsahovat všechny potřebné látky, které fenka potřebuje. Mnohem lepší a snazší je vybrat vysoce kvalitní granule pro březí fenu, např. granule Calibra.

Comments are closed.