Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Granule pro starší psy

Základní principy výživy starších psů:

– Denní dávku rozdělit do několika menších porcí (3-4)

– Nikdy nedávejte starším psům tvrdé kosti

– Suché krmivo můžete namočit do vlažné vody po dobu 0,5 hodiny před podáváním

– Vyvarujte se náhlých změn v krmení (nové složky potravin by měly být zaváděny postupně)

– Zajistěte přístup k čerstvé vodě (měněné několikrát za den)

– starší psi nesmí jíst moc – mají snížené energetické nároky (přibližně 30-40% ve srovnání s mladšími psy)

1. Sacharidy – jsou zdrojem snadno dostupných kalorií. Bohatým zdrojem sacharidů jsou obiloviny, chléb, kukuřice a brambory.

2. Tuky – jsou bohatým zdrojem energie. Tato skupina zahrnuje také esenciální mastné kyseliny, jejichž přítomnost v krmivu určuje zachování dobré kůže a srsti.

3. Protein – starší zvířata mají nízké zásoby bílkovin v těle, ztrácí svalovou tkáň. To je spojováno s převahou degradačních procesů. Je nezbytné zajistit aby obsahem stravy bylo nejméně 24% bílkovin (s výjimkou psů s poruchou funkce ledvin, případně dietou). Bílkoviny jsou obsaženy v mase, drůbeži a rybách.

Dobré je vyhýbat se nedostatku i nadbytku železa ve stravě. Nedostatek může vést k anémii, nadbytek vede ke snížení chuti k jídlu a hubnutí. Nedostatek mědi může způsobit slábnutí kostí.

5. Vitamíny – u starších zvířat je zvýšená poptávka po vitamínu C, vitamínu B, vitamínu A a E a beta-karotenu a luteinu. Tyto sloučeniny ovlivňují zvýšení odolnosti, zrak, působí jako přirozené antioxidanty.

S ohledem na často se vyskytující degenerativní onemocnění kloubů se doporučuje používat kloubní výživu Alavis. Veterinární přípravky a mnohá krmiva jsou speciálně určená pro starší psy (například krmivo Eukanuba a Royal Canin)

Krmení starších psů se zdravotními problémy:

V případě zdravotních poruch jsou nejlepším řešením veterinární diety.

1. Poruchy zažívání psů. Používat vysoce stravitelné bílkoviny a sacharidy. V případě poruch zažívání konzultujte s veterinářem výběr vhodné diety (na trhu je velký výběr, například eukanuba intestinal)

2. Onemocnění ledvin. Podávat stravu s nízkým obsahem bílkovin.. Je důležité, aby váš pes měl neustálý přístup k vodě.

3. Onemocněním jater. Hlavními složkami stravy jsou lehce stravitelné uhlohydráty, jako jsou ovesné vločky, pšeničné klíčky, pšeničný škrob, rýže, řepný cukr, med. Vysoce hodnotným zdrojem bílkovin je maso, ryby, libové hovězí maso a mléko. Je nutné doplnit vitamíny a minerály.

4. Diabetes. Podávat lehce stravitelné uhlohydráty, ryby, vařené maso, tvaroh a vařené vejce.

6. Onemocnění srdce. Použít dietu s nízkým obsahem sodíku (bez soli!), obohacenou o antioxidanty.

3 Comments

  1. Dobry den, chtela jsem se zeptat na nejake vhodne krmivo pro13leteho psa s poruchouledvin.Doktor mi doporucil nejake se snizenym obsahem bilkovin.Doposud kupujiROYAL CANIN Adult27.Dekuji

  2. Dobrý den mám fenku 4-ročnu prvé gravidity prebehli poriadku potom raz mala predčasny porod,vynechala som krytie,pri dalšej gravidite porodbol lahky,lenže 2x po porode nedostala mlieko šteniatla som zachránila ale kde je chyba bola kompletne vyšetrená. Dakujem Vám za odpoved.

  3. Dobrý den,
    vypadá to, že fenu připouštíte pravidelně, možná moc často. Doporučovala bych Vám vynechat aspoň 2 hárání a nepřipouštět, tělo si také potřebuje odpočinout, přeci jen gravidita je pro fenu docela velký stres. Při další březosti zkuste krmit kvalitním krmením pro březí a kojící matky už od půlky gravidity.