Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Dysplazie kyčelního kloubu u psů

Dysplazie kyčelního kloubu u psů
Dysplazie kyčelního kloubu je velmi časté onemocnění, a to zejména u rychle rostoucích psů velkých plemen. Nemoc je dědičná, je podmíněna anomálií kyčelního kloubu. Při tomto onemocnění jsou typické degenerativními procesy v kyčelním kloubu (utržení chrupavky, kostí ostruhy, nerovné povrchy).

V růstové fázi kostru ovlivňuje mnoho vnějších faktorů, které mohou negativně ovlivnit vývoj dysplazie.
Nesprávná výživa v průběhu růstu:
Mladý pes by měl být dostávat výhradně vysoce kvalitní krmivo. Zvláštní pozornost by měla být věnována tomu, aby se zabránilo nadváze. U obézních dospívajících psů je zvýšený tlak na klouby kvůli nadváze. Zdravý pes má hmatatelná žebra.
Nadměrná fyzická aktivita:
Mladý pes by neměl být přetěžován. Chůze do schodů, skákání, běh se staršími a více aktivními psy nebo běh vedle kola není vůbec vhodný.
Příznaky dysplazie kyčelního kloubu u psů
Příznaky se obvykle objevují mezi pátým a osmým měsícem věku, ale někteří psi nevykazují žádné známky dysplazie až do dospělosti. Psi raději sedí, obtížně vstávají,…

Jak se nemoc vyvíjí?
V rané fázi dysplazie kyčelního kloubu je patrný malý otok a bolest při pohybu, která vyvolává kulhání. V těžších stádiích onemocnění nastupuje celková slabost zadních končetin, což vede k ochrnutí svalů a ztrátě smyslového vnímání zadních končetin.
Klinické příznaky se začnou objevovat po 6 měsíci od narození. Zvířata se obtížně pohybují, a to zejména při zatížení zadních nohou (chůze na svažitém terénu, schody, výstup na zadní nohy, skákání). Pro stanovení diagnózy je nutné ortopedické vyšetření a RTG vyšetření.

Diagnóza dysplazie kyčelního kloubu u psů
Spolehlivá diagnóza může být potvrzena pouze RTG vyšetřením. Ve věku 6 měsíců bývá správně radiologicky diagnostikována dysplazie kyčelního kloubu u 25% psů, po 12 měsících u 75% psů a po 24 měsících u 95% psů.

Léčba dysplazie kyčelního kloubu u psů
Léčba závisí na stupni dysplazie a věku psa. V méně závažných případech používáme konzervativní léčbu s analgetiky a kortikosteroidy. Těžké případy vyžadují chirurgickou léčbu (uvolnění kyčelního kloubu a zmírnění bolesti).

Prevence dysplazie kyčelního kloubu u psů
– dysplazie je dědičná, takže musíme věnovat pozornost při výběru štěněte a obeznámit se s dysplazií kyčelního kloubu u matky a otce štěněte.
– podávat vysoce kvalitní potraviny. Důležitá je správná rovnováha vápníku a fosforu v potravinách.
– nepřehánět fyzickou aktivitu v období růstu psa.

————————————————————————————————–
Hledáte vhodná antiparazitika pro kočky ? Pomůže Vám frontline pro kočky. Dále špičkové granule pro kočky granule orijen.

2 Comments

  1. prosim o radu mame starsiho psa presny vek nevim ale urcite ma vic jak 10let vse bylo v poradku najednou nam rychlo ztratil na vaze a ted se nemuze postavit na nohy a kdyz se mu to povede tak jen na chvily celou dobu nemel zvlastni vyzivu obcas dostal konzervu ale jinak byl od zacatku zvykly na obycejne lidske jidlo prosim muzete mi poradit co mame s nim delat nejsme na tom fin.dobre tak si veterialni pomoc nemuzeme dovolit prosim o rychlou odpoved dekuji

  2. Dobrý den,
    lidská strava není vhodná pro pejsky, obsahuje příliš mnoho soli, energie a nevhodný poměr jednotlivých makro a mikroprvků. Váš pejsek může mít problémy s pohybovým aparátem v důsledku nesprávné výživy, ale i problém s míchou. Diagnózu lze určit jen po podrobném vyšetření veterinářem, jinak Vám bohužel poradit neumím.