Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Diabetes u psů

Diabetes u psů
Diabetes nebo diabetes mellitus je hormonální porucha, jejíž důsledkem je úplný nebo částečný nedostatku inzulínu. Inzulín je hormon důležitý při přenosu glukózy z krve do buněk. Při jeho nedostatku dohází ke zvýšené koncentraci glukózy v krvi (hyperglykémie).

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY Diabetes u psů?
Diabetes ovlivňuje pejska v jeho chování. S největší pravděpodobností budete nejprve pozorovat nárůst příjmu vody a časté močení, dále hubnutí a zvýšenou chuť k jídlu.

Tělo těžko reguluje hladinu glukózy v krvi. Nevyužitá glukóza se vylučuje močí. Proto pes začne častěji močit, ale ztracené tekutiny dohání častějším pitím. V dalším období se projevuje ztráta chuti k jídlu a pes začne zvracet..
Nemoc může trvat několik měsíců aniž si ji všimnete. Pokud si všimnete kteréhokoliv z výše uvedených příznaků, kontaktujte ihned svého veterináře. Ten udělá potřebná vyšetřování pro určení správné diagnózy. V případě podezření na diabetes provede veterinární lékař měření glukózy v krvi a moči.

Co zvyšuje pravděpodobnost diabetu u psů ?
Fyzický stav: psi s nadváhou často trpí cukrovkou.
Věk:. Diabetes se může objevit v každém věku, ale nejčastěji se vyskytuje kolem 8 let věku.
Hormonální změny: krátkodobé hormonální změny u fen v souvislosti s blížícím se termínem porodu mohou způsobit cukrovku.
Plemeno: Některá plemena psů, jako např. malý knírač, jsou více náchylní k diabetu.

LÉČBA Diabetes u psů
Při včasném zjištění cukrovky a odpovídající péči, má většina pacientů možnost žít plnohodnotný a aktivní život. Monitorování množství glukózy v krvi je nejdůležitějším faktorem při léčbě diabetu. Způsob léčby závisí na typu diabetu. U 1. typu potřebuje zvíře pravidelné dávky inzulínu. 2. typ onemocnění může být regulován bez použití inzulínu, například pomocí vhodné tělesné hmotnosti.
Není-li diabetes léčeno, může vést ke komplikacím. Jelikož glukóza zůstává v krvi, buňky nedostanou dostatečnou energii. Zvíře je oslabeno a je dehydratované. Může zvracet a obtížně dýchat. Pokud mu lékař neposkytne pomoc , pak může upadnout do komatu a zemřít.
Základem péče o psy s diabetem je důsledná dieta. Je třeba dodržovat každodenní režim, jíst v pravidelný čas přesnou dávku krmiva a provádět odpovídající fyzickou aktivitu. V případě nutné léčby inzulínem, je nutné jej podávat v předepsaném čase a v předepsané dávce. Pes by měl mít vždy dostatek čerstvé pitné vody. Diabetes vyžaduje pravidelné kontroly, takže budete muset pravidelně docházet k veterináři.

————————————————————————————————–
Vhodné granule Calibra – pro štěňata: Calibra Puppy, pro dospělé psy calibra adult large breed a pro starší psy calibra senior.

Comments are closed.