Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Cystinurie u psů

Cystinurie u psů
Cystinurie je nejčastější u psů ve věku tří až pěti let. Velmi často se objevuje u plemen jezevčík, anglický buldok a novofundland. Dědičný charakter lze pozorovat pouze u plemene novofundland. Klinické příznaky jsou závislé na velikosti a počtu krystalů cystinu, a také na jejich pozici v močovém traktu. U psů s mírnou formou onemocnění se ani obtíže neprojeví.
Přesný postup tvorby krystalů cystinu není znám. Není možné předem určit zda se jedná o vrozenou vadou gastrointestinálního traktu nebo je to chyba při přepravě cystinu do plochých ledvinových buněk.

Příznaky cystinurie u psů:
• bolest při močení
• časté močení
• krev v moči
• neschopnost močit

Diagnóza cystinurie u psů
• Rutinní test, který obsahuje kompletní krevní obraz, biochemický profil a rozbor moči na přítomnost krystalů cystinu. Tyto testy jsou často negativní.
• Testovací moči na aminokyseliny – detekce nadměrné množství cystinu v krvi. Test vyžaduje specializovanou laboratoř a je obvykle velmi drahý.
• Břišní ultrazvuk může ukázat kameny v močovém traktu, ale protože nemohou být chemicky označeny, neznamená to, že jde o krystaly cystinu.
Léčba cystinurie u psů
Závisí na velikosti a poloze krystalů cystinu. Někdy je možné kameny rozpustit vhodnou dietou a léky, které mohou být použity ke snížení vylučování cystinu v moči.

Další léčba zahrnuje:
• alkalizace moči (užívání léků, jako je citrát draselný nebo ke zvýšení pH).
• Léčba antibiotiky je užitečná v případě, že je v močovém traktu bakteriální infekce.
• Infuze se používá u pacientů, kteří jsou dehydratovaní.
• Chirurgické odstranění je vyhrazeno pro psy, kteří potřebují okamžitou lokalizaci kamenů nebo když jsou příznaky onemocnění jsou velmi závažné .

Ošetření kůže
Dbejte pokynů veterinárního lékaře, který předepíše speciální dietu a léky. Běžné granule lze znovu podávat 6 až 12 měsíců od odstranění kamenů.

————————————————————————————————–
Kvalitní krmivo brit: pro štěňata je vhodná receptura brit care puppy, pro mladé psy můžeme doporučit brit care junior large breed a pro starší psy je nejvhodnější brit care senior.

2 Comments

 1. Dobry den,
  Chtela bych se zeptat, zda je sance ne rozpusteni cystinovych kamenu pri dodrzovani diety. (Hills u/d)
  Leky na alkalizaci moci jsou udajne v CR nedostupne.
  Dekuji moc.
  S pranim krasneho adventniho obdobi a pozdravem,
  Darina Hampova

 2. Dobrý den,
  ano léky na alkalizaci moči tu opravdu nejsou dostupné. Co se týče už vytvořených kamenů, tak ty bohužel bývají na dietu již rezistentní a dieta spíše brání vytvoření nových kamínků. Proto se u cystinových kamenů doporučuje jejich chirurgické vyjmutí. Ale i po operaci bude muset pejsek jíst tuto dietu i nadále.
  Také Vám přeji krásné svátky, hlavně klid, pohodu a zdravíčko.