Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Činčila jako domácí mazlíček

Činčila jako domácí mazlíček
Činčila žije ve velkých skupinách v suchých stepních a horských oblastech Jižní Ameriky. Den tráví v dutině stromu nebo v úkrytu mezi skalami. V noci vylézá a hledá potravu, kterou je výhradně zelenina. Ačkoli je plachá a ostražitá, tak je to kořist mnoha predátorů. Činčila je noční zvíře, a může být docela hlučná. Je poměrně agilní a potřebuje hodně prostoru. Proto je potřeba pořídit velmi velkou klec a ji umožnit proběhnutí v bytě. Dokáže skákat velmi vysoko (180 cm), proto dbejte na zavřená okna.

Výběr a umístění klece
Velikost by měla být minimálně 80 cm krát 60 cm. Klec by neměla být na větru, slunci nebo v blízkosti topného tělesa, televize, počítače nebo rádia. Klec by měla mít zvýšené patro na spaní, protože činčila nerada spí na podlaze. Dno klece pokryjte kvalitní podestýlkou, která absorbuje zápach. Činčila musí mít písek pro koupání, jinak ji začnou vypadávat chlupy. Nedostatek písku může vést ke kožní nemoci

Péče o zuby
U jihoamerické činčily musíme věnovat zvláštní pozornost jejím zubům. Zuby neustále a rychle rostou, takže zvíře musí mít dostatečné množství kamene nebo dřeva pro kousání. To se dá koupit ve specializovaných obchodech, musí jít pouze o měkké dřevo, jako např. borovice. Nesmí hlodat kaštan nebo dub, protože ten obsahuje tanin, který je pro činčily škodlivý.

Krmivo pro činčily
Např. firma Beaphar vyrábí krmivo speciálně pro činčily. Je to velmi chutné a vyvážené krmivo přizpůsobené citlivému zažívacímu ústrojí činčily. Vysoký obsah vlákniny a snížený obsah tuku zajistí optimální trávení. Vojtěška, mrkev, hrášek, vločky, rozinky dodávají tělu energii a všechny potřebné živiny. Můžete ji také dát doplňky stravy. Např. tenké plátky jablek, sušené kopřivy, lžičku syrové rýže, sušené květy heřmánku nebo nějaké pamlsky pro činčily.

Comments are closed.