Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Březost u fen

Březost u fen
Samice mohou zabřeznout kolem 8-12 měsíce věku (to záleží z velké části na plemeni a velikosti zvířete). Jednou za 6 měsíců fena vstupuje do období říje, která obvykle trvá po dobu 2 týdnů. V jednom vrhu se narodí v průměru šest štěňat.

Březost
V prvních týdnech je březost těžké rozpoznat. Chování a vzhled fen obvykle zůstává nezměněn, Po 3 týdnech březosti se některé feny snaží šetřit energii a omezí pohyb. Neměli by ale být příliš lenivé. Pohybu je důležitý pro zdraví feny a plodu. Zvýšení tělesné hmotnosti fen během prvních čtyř týdnů březosti není patrné.

V pátém týdnu se začíná tělesná hmotnost mírně zvyšovat, ale stále to může být obtížné pozorovat. Některé feny také ztrácí chuť k jídlu během tohoto období. Kolem šestého týdne se břichu zřetelně zvětšuje jeho obvodu. Můžeme také zaznamenat výtok z pohlavního ústrojí (nejčastěji při chůzi) Hlen by měl být šedo-bílé barvy. Pokud výtok nemá konzistenci hlenu a barva je žlutá nebo žluto-bílá, okamžitě navštivte vašeho veterinárního lékaře. V šestém týdnu se zvětší mléčné žlázy.

V sedmém týdnu březosti lze již určit množství plodů. Stále roste obvod pasu feny a mléčné žlázy. V osmém týdnu může dojít k úzkosti, může to být reakce na pohyby plodů, nenechte se vystrašit.

Asi 10 dnů před porodem je možné pozorovat výrazné rozšíření pochvy. Poslední týden může být fena neklidná, může ztratit chuť k jídlu (to může způsobit tlak plodu na vnitřní orgány), nebo naopak se chuť k jídlu zvyšuje.

Péče o březí feny
Péče je velmi důležitá a musí se dodržovat určitá pravidla týkající se péče. Za prvé, nepoužívejte žádné insekticidy, očkování nebo léky bez konzultace s veterinářem. Nepodávejte žádné vitamínové a minerální doplňky, zejména nesmí být přidáván do potravin vápníku (přebytek vápníku může vést ke komplikacím). Pokud fenka z důvodu nemoci musí brát vitamíny nebo minerály, postupujte podle doporučení svého lékaře.

V šestém týdnu by se mělo množství krmiva mírně zvýšit (o cca 5%) a má se podávat v malých porcích, to je 2-3 krát denně. Následující týden se zvyšuje chuť k jídlu feny, takže množství potravin také navyšte o 15% a rozdělte ho na 3-4 jídla denně, v předposledním týdnu i na 4-5 jídel.

Je také důležité zajistit přiměřenou dávku pohybu. Ve 3 týdnech některé feny začnou šetřit energii, ale je lepší zachovat pohybové aktivity. Odstraňte nebezpečné fyzické aktivity.

V posledním týdnu březosti, může fena často cítít potřebu močit, čímž se zvyšuje počet procházek během dne (každé 2-3 hodiny). Ujistěte se, že jí poskytujete přístup k čerstvé čisté vodě, zvláště na konci březosti, když cítí větší potřebu tekutin.
Sponsor rubriky calibra krmivo.

2 Comments

  1. Poprosil by som vás o radu ako zistiť či je fenka gravidna. Mala by byť v 7.týždni a nevidno to na zmene veľkosti brušnej dutiny. Mliečne žľazy sa minimálne zväčšili. Harala sa veľmi mladá vo veku 8.mesiacov. Čo si o tom myslíte, môže byť gravidna ako na to prídem. Ďakujem Miro

  2. Dobrý den,
    pokud se hárala v 8 měsících a byla nakrytá, tak může být březí, ale také nemusí. Uvádí se, že až 60% fen po nechtěném nakrytí zůstane jalová. Březost Vám nejlépe potvrdí nebo vyvrátí veterinář velmi snadno pomocí ultrazvuku.